loader
سامانه اعتبارسنجی میزانتو

معرفی میزانتو

از لحاظ لغوی «میزانتو» ترکیب سه کلمه فرانسوی mise en taux به معنای «امتیازگذاری» است. میزانتو نام یک سامانه اعتبارسنجی است که در بستر وب توسط بانک سامان ارائه شده است. در میزانتو همه ایرانیان می ‌توانند امتیاز اعتباری خود را به همراه گزارش اعتبارسنجی دریافت کنند و با سایرین (شرکت ها و افراد) به اشتراک بگذارند.

معرفی سامانه اعتبارسنجی میزانتو

کاربران میزانتو

اگر قصد معامله غیرنقدی با شخصی دارید که از وضعیت خوش‌ حساب بودن او مطلع نیستید، پیشنهاد می کنیم بی تردید گزارش اعتباری طرف معامله خود را در سامانه اعتبارسنجی میزانتو دریافت نمایید؛ سپس با خیالی آرام‌ تر در خصوص انجام معامله اعتباری (مانند دریافت چک در زمان فروش ملک یا خودرو) تصمیم گیری کنید. سامانه اعتبارسنجی میزانتو به اشخاص کمک می‌کند تا پیش از انجام معامله، از سابقه مالی یکدیگر مطلع شوند و با اطلاعات بیشتری نسبت به خرید و فروش اعتباری تصمیم‌ گیری نمایند. کاربران میزانتو در هنگام ثبت درخواست اعتبارسنجی در حساب کاربری خود، دریافت‌ کنندگان گزارش اعتبارسنجی را مشخص می کنند. دریافت ‌کنندگان می ‌توانند از شرکت ‌های موجود در لیست یا سایرین (از طریق شماره موبایل) باشند. شرکت‌ های موجود در لیست که از مشتریان سامانه ‌های اعتبارسنجی هستند، توسط تیم پشتیبانی به روز می ‌شوند.

 مراحل ثبت درخواست اعتبارسنجی چگونه است؟

پس از مراجعه به سایت mizanto.com و وارد کردن کدملی، تاریخ تولد و شماره موبایل رمز عبور را به صورت پیامک دریافت می کنید و وارد میزانتو می شوید. سپس در صفحه ابتدایی وارد بخش «ثبت درخواست اعتبارسنجی» شوید. در صورتیکه تمایل به ارسال گزارش اعتبارسنجی به شرکت ها را دارید از میان شرکت های موجود در لیست می توانید شرکت مورد نظر خود را انتخاب کنید تا گزارش اعتبارسنجی بصورت همزمان برای شرکت انتخاب شده ارسال شود. علاوه بر ارسال به شرکت ها می توانید با وارد کردن حداکثر 3 شماره موبایل، گزارش اعتبارسنجی خود را از طریق پیامک برای آنها ارسال کنید. در این حالت به هر شماره موبایل وارد شده یک کد 10 رقمی پیامک می شود که گیرنده کد می تواند با داشتن این کد و کدملی شما نتیجه اعتبارسنجی شما را در سامانه اعتبارسنجی میزانتو مشاهده نماید. بدون انتخاب این دو حالت، گزارش اعتبارسنجی صرفا برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

مراحل ثبت درخواست اعتبارسنجی در میزانتو
  نحوه دریافت گزارش اشخاص دیگر چگونه است؟

چنانچه شخصی بخواهد گزارش اعتبارسنجی خود را از طریق شماره موبایل برای شما ارسال کند، یک کد اختصاصی به شماره موبایل شما پیامک می شود. سپس شما می توانید پس از وارد شدن به حساب کاربری خود در سامانه اعتبارسنجی میزانتو به آدرس mizanto.com ، در صفحه ابتدایی وارد بخش «دریافت اعتبارسنجی شخص دیگر» شوید و با وارد کردن کدملی شخص اعتبارسنجی شونده و کد اختصاصی پیامک شده، گزارش اعتبارسنجی شخص مورد نظر را مشاهده کنید. لازم به ذکر است، کد اختصاصی پیامک شده برای مدت 72 ساعت و صرفا توسط شما (گیرنده پیامک) قابل استفاده است.

 منظور از امتیاز اعتباری و گزارش اعتبارسنجی در میزانتو چیست؟

امتیاز اعتباری یک عدد بین صفر تا هزار است که هر چه به هزار نزدیک ‌تر باشد، نشان ‌دهنده خوش ‌حساب ‌تر بودن اعتبارسنجی شونده است. در اینجا منظور از خوش ‌حساب بودن، به طور مشخص بازپرداخت به موقع تسهیلات دریافتی و عدم داشتن چک برگشتی رفع سوءاثر نشده در زمان گرفتن گزارش اعتبارسنجی است. گزارش اعتبارسنجی در میزانتو شامل دو بخش‌ «مشخصات اعتبارسنجی ‌شونده» و «گزارش اعتبارسنجی» است. در بخش مشخصات اعتبارسنجی ‌شونده، داده هایی شامل کدملی، نام، نام‌ خانوادگی، نام پدر و سن شخص نمایش داده می ‌شود. در بخش گزارش اعتبارسنجی، ابتدا خلاصه‌ ای از وضعیت اعتباری نشان داده می ‌شود، سپس در یک جمله میزان ریسک از منظر سوابق مالی و وضعیت خوش حساب بودن در بازپرداخت تعهدات به طور مشخص بیان می شود. پس از آن امتیاز اعتباری به همراه گیج امتیازی نمایش داده می ‌شود. همانگونه که پیش‌ تر توضیح داده شد، هر چه امتیاز اعتباری به عدد هزار نزدیک ‌تر باشد نشان‌ دهنده این است که شخص تا زمان حال، فرد خوش‌ حساب ‌تری بوده است و ریسک اعتباری او پایین ‌تر است. در ادامه گزارش وضعیت اعتباری شخص در سه بخش چک برگشتی، تسهیلات بانکی و سابقه اعتباری ارائه می‌ شود. در پایان گزارش به منظور ارائه گویاتر از وضعیت اعتبارسنجی شوند، عملکرد او از لحاظ چک برگشتی و تسهیلات در نمودارهای دایره ‌ای گزارش می ‌شود.

شرکت ها در میزانتو

از آن جایی که گزارش اعتبارسنجی، یک ابزار مفید برای مدیریت ریسک کسب و کارها است؛ لذا تمامی کسب و کارهایی که به صورت غیرنقد محصولات یا خدمات خود را ارائه می‌ دهند، می ‌توانند با استفاده از میزانتو از گذشته اعتباری مشتریان خود باخبر شده و با اطمینان بیشتری با آنها وارد معلامله شوند. به عنوان نمونه از کسب و کارهایی که بیشترین بهره را از میزانتو می برند به حوزه‌های فروش خودرو، لوازم خانگی، بانکی، بیمه ‌ای، دارویی، لیزینگ‌ ها و صندوق‌ ها می توان اشاره کرد. در سامانه اعتبارسنجی میزانتو بخشی به نام شرکت ‌های درخواست کننده جهت استفاده از میزانتو اختصاص داده شده است. کاربران در زمان ثبت درخواست اعتبارسنجی می توانند شرکت های گیرنده نتیجه اعتبارسنجی را انتخاب کنند، در اینصورت این شرکت ‌ها تنها با داشتن کد ملی اشخاص می توانند گزارش های اعتبارسنجی را در پنل اختصاصی خود دریافت نمایند. چنانچه شما صاحب کسب وکاری هستید که مایل به قرار گرفتن در این لیست است می توانید از طریق حساب کاربری خود با تیم مدیریت میزانتو ارتباط برقرار کنید.

شرکت های عضو سامانه اعتبارسنجی میزانتو
iranian credit bureau & scoring company logo