loader

تاریخچه

تاریخچه

شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان به عنوان یکی از شرکت ‌های گروه مالی سامان فعالیت خود را در سال 1386 با هدف راه ‌اندازی یک مرکز جامع اعتبارسنجی در کشور آغاز نمود و تقریبا کل سهام آن متعلق به بانک سامان است. این شرکت با خرید لیسانس دائمی نرم افزار نظام جامع گزارش‌ دهی اعتباری و اعتبارسنجی (ارائه امتیاز ریسک اعتباری) از شرکت اکسپرین (Experian) ، نسبت به پایه ‌گذاری این مهم در سطح جامعه اقدام نموده ‌است. همزمان با انتقال دانش و تکنولوژی و بومی ‌سازی آن، از طریق برگزاری کارگاه ‌های آموزشی و شرکت در همایش ‌ها نسبت به فرهنگ ‌‌سازی استفاده از اطلاعات اعتبارسنجی در سطح فردی و کسب ‌و‌ کارها اقدام شده است. این شرکت تا سال 1390 با موفقیت سامانه ‌های مختلف اعتبارسنجی شامل اشخاص حقیقی مصرفی، اشخاص حقیقی حرفه ‌ای، اشخاص حقوقی و متقاضیان کارت اعتباری را برای بانک سامان طراحی و راه ‌اندازی نمود. در سیستم اعتبارسنجی اشخاص حقوقی علاوه بر اطلاعات سوابق تسهیلات شرکت ‌ها، اطلاعات مربوط به کسب و کار آن‌ ها، اطلاعات مدیران و ذینفعان و همچنین اطلاعات مالی شامل صورت‌ های مالی، ترازنامه، صورت سود و زیان، نسبت ‌های مالی و گردش نقدینگی مد نظر قرار گرفته و در محاسبه امتیاز اعتبار شرکت ‌ها دخالت داده شده ‌اند. در سال 1392 پس از بازخوردهای به دست آمده از سامانه‌ اعتبارسنجی شرکت در بانک سامان، این شرکت تصمیم گرفت به کسب و کارهایی که محصولات خود را به صورت اعتباری در اختیار مصرف‌ کنندگان قرار می ‌دهند مشاوره علمی ارائه نماید تا با استفاده از سامانه اعتبارسنجی، حجم فروش خود را گسترش داده و به طور همزمان از بروز مطالبات معوق پیشگیری نمایند. در سال 1392 ماموریت وصول مطالبات معوق که در حال حاضر به طور اختصاصی به بانک سامان ارائه می شود، نیز بر عهده این شرکت گذاشته شد. برای مدیریت بهینه این فرآیند پیچیده، یک سامانه جامع حقوقی توسط شرکت توسعه داده شده است. به طور مشخص این سامانه تمامی فرآیندهای ساماندهی، پیگیری و وصول مطالبات معوق را در بر می گیرد. علاوه بر ارائه مشاوره علمی در حوزه اعتبارسنجی، در سال 1397 مجوز رتبه بندی شرکت ها از طرف مرکز ملی رتبه ‌بندی اتاق ایران در دو گرایش "مالی و بیمه" و "بازرگانی" به شرکت اعطا شد. رتبه هر شرکت یک شاخص کلیدی است که متقاضیان می توانند با استفاده از این سنجه وضعیت خود را با سایر شرکت های حوزه خود مقایسه نمایند. با رتبه بندی شرکت ها از رتبه اعتباری و جایگاه خود و سایر کسب ‌و کارها در صنعت مربوطه مطلع شده و مراودات مالی و تجاری مناسب ‌تری خواهند داشت.

تاریخچه شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان


تاریخچه لوگوی شرکت
لگوی فعلی شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان
1395 - تا کنون
لگوی پیشین شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان 1388 - 1395
1388 - 1395
لگوی پیشین شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان 1386 - 1388
1386 - 1388

نام شرکت در سال 1393 از "اطلاع رسانی اعتباری و اعتبارسنجی ایرانیان" به "اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان" تغییر یافت.


ماموریت سازمان

ماموریت سازمان - شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان
ماموریت سازمان

ماموریت ما شامل ارائه مشاوره در دو حوزه اعتبارسنجی و رتبه بندی اشخاص حقیقی و حقوقی جهت اخذ امتیاز و رتبه اعتباری و وصول مطالبات معوق است. سامانه اعتبارسنجی در کسب ‌و کارهای بزرگی که محصولات و خدمات خود را به صورت اعتباری و با دریافت چک به متقاضیان ارائه می ‌دهند، قابل استفاده است که از جمله آن کسب ‌وکارها میتوان به شرکت ‌های خودروساز و واردکننده خودرو، شرکت‌ های تولید کننده لوازم خانگی، شرکت ‌های بیمه، شرکت ‌های کارگزاری، شرکت‌ های لیزینگ و ... اشاره کرد. برای انجام این ماموریت، با ساختن مدل ‌هایی بر پایه داده‌ کاوی (data mining) و تحلیل ‌های آماری توسط تیمی توانمند به همراه بهره‌ گیری از تکنولوژی برتر جهانی و بومی سازی آن با موفقیت به طراحی و پیاده‌ سازی مدل‌ های اعتبارسنجی در حوزه ‌های مختلف دست یافته ‌ایم. فراگیر شدن مدل ‌های اعتبارسنجی در صنایع متفاوت، دانش اعتباردهندگان و مشتریان آن‌ها را با ادبیات اعتبارسنجی به طور قابل ملاحظه‌ ای افزایش داده است و آن ‌ها را از مزایای اعتبارسنجی و محصولات و خدمات مرتبط با آن آگاه کرده است. سرویس رتبه بندی از طریق سامانه جامع رتبه بندی به تمامی کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ در حوزه های بازرگانی، بیمه و مالی ارائه می شود. رتبه ‌بندی شرکت ها به آن ‌ها در جهت تسهیل مراودات بین سازمانی و شفافیت اطلاعاتی، کمک شایان توجهی می‌ کند که در نتیجه آن ریسک همکاری میان کسب ‌و‌کارها کاهش می ‌یابد. با رعایت اصول مشتری مداری و اخلاق حرفه ‌ای بر جلب اعتماد و اطمینان استفاده‌ کنندگان و همچنین حفظ محرمانگی اطلاعات در جهت ارائه خدمات و کسب رضایت مشتریان و محقق ساختن ماموریت ‌ها، تلاش می ‌نماییم.

چشم انداز سازمان

چشم انداز سازمان - شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان
چشم انداز سازمان

شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان قصد دارد به عنوان مرجع جامع در حوزه اعتبارسنجی، رتبه بندی و مدیریت ریسک اعتباری در کشور جمهوری اسلامی ایران شناخته شود. در این راستا محصولات و خدمات خود را به کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین بانک‌ ها، موسسات مالی و اعتباری و سایر سازمان‌ ها و ارگان ‌هایی که در بازار مالی فعالیت دارند، ارائه می‌ نماید تا بتوانند یک نگاه 360 درجه نسبت به مشتریان حقیقی و حقوقی خود برای تصمیم ‌گیری در خصوص فروش اعتباری یا اعطای تسهیلات داشته باشند.

بازار هدف

بازار هدف

هدف ما در شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان، گسترش فرهنگ اعتبارسنجی و رتبه ‌بندی در راستای شفافیت اطلاعاتی در سطح جامعه و وصول مطالبات معوق بانک سامان است. با سامانه‌ اعتبارسنجی به کسب و کارهایی که فروش اعتباری دارند کمک می ‌شود تا از تصمیم‌ گیری ‌های سنتی که عمدتاً بر پایه پیش ‌داوری و قضاوت‌ های شخصی است، اجتناب کنند. در نتیجه کسب و کارها به سمت استفاده از روش ‌های علمی حرکت می‌کنند، که در کشورهای توسعه یافته سابقه ‌ای بیش از 60 سال دارد. با رتبه ‌بندی شرکت ها و شفاف شدن عملکرد آن ‌ها در گذشته و حال، محیطی شفاف و یکپارچه جهت تعامل کسب و کارها با یکدیگر ایجاد خواهد شد. رتبه اعتباری یک شاخص کلیدی است که شرکت ها می توانند با استفاده از آن وضعیت خود را با سایر شرکت های حوزه خود مقایسه نمایند. به این ترتیب، با استفاده از سامانه اعتبارسنجی ارائه اعتبار به مشتریان بد حساب کاهش یافته و با ارائه خدمات بهتر به مشتریان خوش‌ حساب جامعه مشتریان گسترش می‌ یابد و با رتبه بندی شرکت ها اطلاعات شفاف و یکسانی از کسب ‌و کارها بدست می‌ آید که بر بهبود روابط بین آن ‌ها بسیار تاثیرگذار است.

بازار هدف شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان

شرکت اکسپرین

شرکت اکسپرین

همکار بین‌ المللی شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان، شرکت اکسپرین یکی از شرکت‌ های پیشتاز در ارائه خدمات جمع ‌آوری و تحلیل داده‌ ها و استفاده از اطلاعات در تصمیم ‌سازی به منظور کاهش انواع ریسک‌ های اعتباری در صنایعی چون بانکداری، بیمه و ... در دنیا می‌ باشد. این شرکت در بیش از 65 کشور سابقه ارائه خدمات گزارش‌ گیری اعتباری و سایر خدمات مرتبط را دارد، همچنین نظام جامع سنجش اعتبار شرکت اکسپرین، پاسخگوی نیاز بیش از 70 کشور جهان بوده و در بانک ‌ها، موسسات مالی اعتباری، لیزینگ ‌ها، بنگاه‌ های فروش اقساطی، شرکت‌ های مخابراتی و ... قابل استفاده می ‌باشد. شرکت اکسپرین با بیش از 40 سال سابقه فعالیت، یکی از ارائه ‌کنندگان اصلی و معتبر سیستم ‌ها، نرم افزارها و خدمات اعتبارسنجی در دنیاست و محصولات آن در بیش از 65 کشور به صورت مستقیم یا به صورت نمایندگی در حال استفاده می‌ باشد. عمده فعالیت شرکت اکسپرین در این حوزه، ارائه خدمات یا فروش سیستم ‌های جامع اعتبار سنجی و سیستم ‌های ارائه ‌کننده خدمات مرتبط و جانبی مدیریت ریسک، نظیر سیستم‌ های اعتبارسنجی داخلی، مدیریت استراتژیک، جلوگیری یا پیشگیری از تقلب و امثال آن می ‌باشد.

شرکت اکسپرین
iranian credit bureau & scoring company logo